wideo

5 książek, dzięki którym zaczniesz rozumieć feminizm [Polecają feministki]

7 marca 2020

Z okazji Dnia Kobiet poprosiłam znajome feministki o pomoc. Zależało mi na ułożeniu listy lektur dla osób, które chcą lepiej zrozumieć historię i problemy kobiet. To jak, jesteście gotowi na korki z feminizmu? ;)

W filmie podstawowe femi-lektury polecają Anna Dziewit-Meller, Dominika Mazurek, Lady Pasztet i Erill z kanału Boooskie. Udało nam się stworzyć listę, która jest bazą podstawowej wiedzy o życiu i historii Polek, o ich emancypacji i niekończącej się niestety drodze do równości płci.

O co niby dzisiaj walczą feministki? Czym jest mansplaining? Komu zawdzięczamy prawa wyborcze? Jak wyglądał feminizm w czasie komuny? A jak przed wojną? O co walczyły feministki na przełomie XIX i XX wieku i jakim cudem do dziś jest to aktualne?

Czy istnieje lepszy prezent na Dzień Kobiet, niż poszukanie odpowiedzi na te pytania? ;) Nie wiem. Ja bardzo chętnie ich poszukam. A jest gdzie, bo w filmie dowiadujemy się o podstawowych lekturach dla każdej (i każdego) z nas:

  • „Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939”, zebr. Aneta Górnicka-Boratyńska
  • „Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić”, Kamil Janicki
  • „Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce”, Małgorzata Fidelis
  • „Mężczyźni objaśniają mi świat”, Rebecca Solnit (tytułowy esej przeczytacie tutaj, online)
  • „Żywe lalki. Powrót seksizmu”, Natasha Walter
  • I dodatkowo: „Feminizm”, June Hannam.

Miłej lektury :) Jestem ciekawa Waszych wrażeń po filmie!

_______________________

Zapraszam do subskrybowania mojego kanału YouTube. Jeżeli  chcesz, żeby nie ominął Cię żaden filmik, kliknij grafikę dzwoneczka – obok „subskrybuj”.

Pomożesz mi też, dodając napisy do filmów. Pod wybranym filmem wystarczy kliknąć trzy kropki z prawej strony i wybrać „Dodaj tłumaczenie”. W imieniu moich głuchych i niedosłyszących widzów, bardzo dziękuję!

Zobacz inne wpisy

Zostaw komentarz

Napisz coś od siebie