wideo

„KLER”: o filmie i o tym, co wokół niego się dzieje

2 października 2018

Co myślę o tym filmie? I dlaczego nie warto słuchać osób, które mówią: nie idź na „Kler”?

Zapraszam Was na nowy film:

Polecam Wam też niesamowite (i dodające nadziei!) wypowiedzi księży o filmie „Kler”:

A jak Wy odebraliście „Kler”? Dajcie znać w komentarzach!

___________________________

Jeżeli jesteście ciekawi kolejnych moich filmów, zapraszam do subskrybowania mojego kanału YouTube. Jeżeli  chcecie też, żeby nie ominął Was żaden filmik, kliknijcie grafikę dzwoneczka – obok „subskrybuj”.

Pomożecie mi też, dodając napisy do tych moich filmów, w których napisów jeszcze nie ma. Pod wybranym filmem wystarczy kliknąć trzy kropki z prawej strony i wybrać „Dodaj tłumaczenie”. W imieniu moich głuchych i niedosłyszących widzów, bardzo Wam dziękuję!

Zobacz inne wpisy

7 komentarzy

 • Reply Al 16 sierpnia 2019 at 22:15

  Jolu, nie pali Ci się lampka, gdy mówisz do ludzi: Idźcie zobaczyć ten film? Czy pogląd ludzi inny niż Twój, ma być zły, szkodliwy, niebezpieczny dla wolności i właściwego poznania świata oraz idei? Zastanowiłaś się kiedyś nad słowami, wypowiadasz mnożąc je nadmiernie: każdy, wszyscy, zawsze – to są kwantyfikatory – należy ich używać odpowiedzialnie. Przez fraternizację ze słuchaczem, chcesz zdobyć go do poparcia Twoich poglądów. To jest niewłaściwe podejście. Tak postępują manipulatorzy. Film Smarzowskiego opiera się na zakłamaniu rzeczywistości. Oto, on pokaże problem Kościoła. Problem był hodowany przez wiele lat także po upadku komuny, a UB i SB oraz ich pozostałościom bardzo zależało, na takich „postaciach” w gronie duchowieństwa. Czy pokazał to Smarzowski? Jest, także zakłamaniem obraz patologii, która w filmie nie spotyka się z wyraźnym sprzeciwem duchowieństwa i osób świeckich, którzy nie skapitulowali w obliczu zła. Spotkałaś takie postaci w tym filmie? Jak się ktoś zabiera do omówienia problemu, to powinien zrobić kwerendę źródeł. Smarzowski tego nie zrobił, a jak zrobił to zastrzeżenia są nieuniknione, co do jej rzetelności. Podobnie i Ty nie spróbowałaś się zmierzyć z filmem i bezkrytycznie przyjęłaś zmanipulowany obraz kleru. Nie jest to dla mnie tajemnicą, że więcej jest kapłanów dobrych, ofiarnych, pobożnych, niż oślizłych manipulantów, łapówkarzy, skrzywionych ideowo, karierowiczów, seksualnie chorych. Sam film jest warsztatowo niski, niedorobiony. Nie idąc na ten film, po prostu nie popieram finansowo szmiry reżyserskiej i fabuły miernej. Nie zalecam oglądania za pieniądze, w internecie jest za darmo… tyle co za przesył, i można wyłączyć w dowolnym momencie.

 • Reply As 1 listopada 2018 at 13:56

  Do JS: 2Cel Rozdział CVII 146 – 147 Rozdział CVII – De subiectione quam volebat fratres habere ad clericos et quare czyli O woli Franciszka, by bracia zachowywali posłuszeństwo wobec osób duchownych, a także o tym, dlaczego mnieli to czynić.
  Choć chciał, aby synowie zyli w pokoju ze wszystkimi ludźmi oraz wobec wszystkich okazywali się najmniejsi, nauczał jednak, by najbardziej pokorni w mowie byli wobec duchownych, i pokazywał to na przykładzie.
  Mówił bowiem ” zostaliśmy posłanie jako pomoc dla duchownych, dla zbawienia dusz , abyśmy dopełniali w nich to czego im nie staje.Otrzyma każdy jeden zapłatę nie podług znaczenia, lecz wedle pracy. Wiedzcie – powiada – bracia, iż Boga najmilszy jest plon dusz a łatwiej można osiągnać przez pokój niż przez niezgodę z duchownymi. Bowiem jeśli oni sami przeszkadzają zbawieniu ludów, do Boga należy pomsta i on sam odpłaci im w stosownym czasie. Dlatego bądzcie poddanie przełożonym aby jeżeli to od was zależy, nie powstała jakaś zazdrość.Jeśli będziecie synami pokoju, kler i lud pozyskacie, co łaskawiej osądza Pan niż pozyskanie samego ludu z powodu zgorszenia kleru. Osłaniajcie – rzecze ich upadki wynagradzajcie ich wielorakie braki a kiedy to będziecie czynić, bądzcie bardzo pokorni.

 • Reply Malgosia 7 października 2018 at 09:39

  Film jest bardzo mocny. Symbolika obrazów, ujęcie mechanizmów manipulacyjnych, pokazanie zaburzeń zachowań nie tylko na tle seksualnym, jest czymś za co można reżyserowi pogratulować. Dla mnie, psychoterapeutki, która na co dzień w swojej pracy spotyka się z takimi pacjentami, posiadającymi podobne traumatyczne sytuacje, ważne jest to, że ofiary mogły zabrać głos i zostać wysłuchane. Reakcja duchownych i ‚ludzi kościoła’ pokazuje jak duży jest to problem. Tytuły gazet ‚Kler boi sie kleru’, itd. jest dowodem jak płytkie jest myślenie Kościoła. Jestem katoliczką. Czy moja wiara osłabła? Wręcz przeciwnie, gdyż obnażone zostało w końcu zło, które dokonywało się latami. Na końcu filmu, kiedy ksiądz płonie, ludzie ustawieni są w trójkąt. Jest to symbol Boga. Dla mnie to pewne podsumowanie: Kościół tworzą ludzie, grzeszni. Nie w nich należy wierzyć, lecz w Boga. On ma ostateczne słowo.
  Na koniec dodam, że taki światek nie jest tylko w sferach kleru, taki światek można odnaleźć wszędzie tam, gdzie są ludzie. Takie rzeczy dzieją się wszędzie. Dowodem tego są moi pacjenci.
  Pozdrawiam

 • Reply Ola 5 października 2018 at 15:01

  Ja nie widzę pozytywnej strony filmu. Zwłaszcza, ze reżyserem jak i aktorami kierowała nienawiść a nie chęć oczyszczenia. W wielu wywiadach mówią o tym wprost. Insynuacje, ze Popiełuszko czy Wojtyła byli pedofilami, jakie się tam pojawiają, tylko utwierdzają mnie wprzekonaniu, ze ten film to mega gniot! To prawda, ze w kościele jest wiele zła ale ja wole patrzeć na papierze Franciszka i to co on ma na ten temat do powiedzenia a nie na Smarzowskiego. Moją pierwsza myślą po obejrzeniu filmu było: jak to zrobić żeby moi synowie nigdy nie chcieli zostać ministrantami bo to w sumie nigdy nie wiadomo… A za chwile uświadomiłam sobie jak głęboko przesiąknęło mnie spojrzenie Smarzowskiego! Bo zamiast oceniać świat poprzez własne doświadczenie, gdzie wielu księży, których znam, z którymi się przyjaźnie, których podziwiam to naprawdę niesamowici ludzie, dałam się zmanipulować propagandzie tego filmu, ze cały kościół jest plugawy. Włączając w to wspomnianych już Wojtyłę i Popiełuszkę. Dlatego ja swoim znajomym odradzam oglądanie tego filmu. Tym bardziej, ze pójście do kina to dochód dla twórców.

 • Reply Mniejszy 4 października 2018 at 21:31

  Szustak – z linków bardzo konkretnie podsumował i zgadzam się z jego podsumowaniem. Generalnie problemem nie jest ze taki film jak Kler powstał. Problemem jest to ze wiekszość filmów: USA , Europa Zachodnia , Polska pokazuje jakies, czesto zmyślone, chore i trudne filmy które łamią wszystkie bariery pod przykrywką sztuki i dodatkowo są obciążające w odbiorze i późniejszych przemyśleniach. Nagość, chamstwo, brak poszanowania siebie przez główne bohaterki/-rów etc Gdzie są filmy o dobrych Bozych ludziach?? Gdzie są filmy pokazujące dobre postawy? I to jest bieda a zdegenerowani ludzie robią dalej zdegenerowane fimy ba! dostają za to nagrody.

 • Reply Ola 2 października 2018 at 18:19

  A mi nadal ciężko się odnieść do pozytywnej roli filmu..słyszałaś może o wypowiedzi reżysera, który mówi m.in. o tym żeby dążyć do wycofania religii ze szkół i film ma być początkiem takich zmian? To naprawdę w porządku dla nas katolików? Pozdrawiam :)

  • Reply Anka 23 października 2018 at 20:38

   Akurat wycofanie religii ze szkół to pomysł, który na dobre wyszedłby i niewierzącym i katolikom.

  Napisz coś od siebie