wideo

Co MOŻEMY zrobić, żeby przemocy było mniej – z Karoliną Wigurą

29 lipca 2019

Jak poradzić sobie z tym, co wydarzyło się na marszu równości w Białymstoku? Jak nie zacząć nienawidzić? I co jest dużo gorsze od pogardy? Rozmawiam o tym z Karoliną Wigurą – autorką książki „Wynalazek nowoczesnego serca” i pewnego niezwykłego artykułu.

Przemoc – tak samo fizyczna jak i psychiczna – zabija. Zabija ciało i duszę. Poniża, odczłowiecza. Wyklucza. Niszczy tego, kto jest celem przemocy, ale niszczy też osobę, która przemoc stosuje. Ona także uderza we własną godność. Jak więc reagować na przemoc? Jak nie przenosić jej dalej? Jak żyć w kraju, w którym dochodzi do rzucania kamieniami, bicia i opluwania ludzi wyłącznie dlatego, że mają inne zdanie?

W Polsce zarządza się strachem, a strach ma potężną moc. Razem z Karoliną Wigurą – historyczką idei, filozofką i socjolożką, zastanawiamy się dziś, jak zamiast strachu odnaleźć spokój i empatię. Jak rozmawiać, kiedy mało kto jeszcze rozmawiać chce.

Dajcie znać w komentarzach, co Wam pomaga radzić sobie z przemocą w Waszym otoczeniu.

Esej „Niewygodne cudze buty. O empatii” przeczytacie (i wysłuchacie, bo dostępna jest wersja audio) na stronie magazynu Pismo. Bardzo Wam go polecam.

Wszystkie odcinki programu „To nie tak”, w którym Karolina Wigura i o. Maciej Zięba dyskutowali na tematy społeczne, są dostępne pod tym linkiem.

_______________________

Zapraszam Was do subskrybowania mojego kanału YouTube. Jeżeli  chcecie, żeby nie ominął Was żaden filmik, kliknijcie grafikę dzwoneczka – obok „subskrybuj”.

Pomożecie mi też ogromnie, dodając napisy do filmów. Pod wybranym filmem wystarczy kliknąć trzy kropki z prawej strony i wybrać „Dodaj tłumaczenie”. W imieniu moich głuchych i niedosłyszących widzów, bardzo Wam dziękuję!

Zobacz inne wpisy

Zostaw komentarz

Napisz coś od siebie