O mnie

Nazywam się Jola Szymańska.

Jestem youtuberką i dziennikarką.

W 2015 roku ukończyłam prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kancelariach prawnych, Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS i dziale praw autorskich TVP zajmowałam się własnością intelektualną. Szczególnie tą artystyczną. Broniłam się u prof. dr hab. Ryszarda Markiewicza, z którym kilka lat później przeprowadziłam wywiad o sensie prawa autorskiego.

Zamiast aplikacji prawniczej wybrałam pracę w public relations. A następnie, w dziennikarstwie.

od 2016 do końca 2018 roku byłam zastępczynią redaktor naczelnej magazynu „For Her”, a następnie redaktorką i publicystką portalu Aleteia.pl. Dwa razy w tygodniu publikowano tam moje felietony, wywiady, artykuły i filmy. Takie jak m.in. seria „Pogromcy KatoMitów”.

Od początku 2019 roku, dzięki wsparciu moich Patronów, jestem niezależną youtuberką i dziennikarką.

Na swoich kanałach podejmuję tematy zdrowia psychicznego, wpływu religii i religijności na życie człowieka, aktualnych problemów społecznych (szczególnie tych, nawiązujących do religii lub relacji państwo-kościół). Rozmawiam też chętnie o książkach.

Bliskie są mi wartości feministyczne i humanistyczne. Ale ponad nimi wszystkimi, wierzę we wrażliwość.

Obecnie kończę Polską Szkołę Reportażu w Warszawie. Jestem autorką reportażu „Odczarowanie”, opublikowanego w Tygodniku Powszechnym. Pracuję nad kolejnym tekstem.

 

 

 

 

Ten blog nie mógłby się rozwijać, gdyby nie ludzie, na których mogę liczyć. Szczególnie dziękuję trzem z nich: