wideo

W co wierzą MUZUŁMANIE? I kim są? Z Anią Wilczyńską z islamistablog.pl

29 marca 2019

Islam to druga największa religia świata. W co wierzą i jakie wartości wyznają muzułmanie? Kim są muzułmanie w Polsce? Rozmawiam o tym z arabistką i specjalistką w temacie islamu – Anią Wilczyńską.

„Wszystkie nasze trzy religie czczą tego samego Boga. Są różne drogi ale nasz Bóg jest ten sam” – mówiła podczas spotkania w krakowskim Jewish Comunity Center przedstawicielka muzułmańskiej wspólnoty. Zacytowałam ją we vlogu o kolacji trzech kultur, bo te dwa krótkie zdania przypomniały mi o oczywistym fakcie, o którym sama od dawna nie myślałam.

Oczywista oczywistość?

Przecież i chrześcijanie i żydzi, i muzułmanie – wszyscy wierzymy w Jednego Boga. Różnie Go interpretujemy, różnie nawet nazywamy. Ale wszyscy uznajemy Torę. Chrześcijanie dodają do niej Ewangelię. Muzułmanie – do obu świętych ksiąg dodają jeszcze Koran. Wciąż zatem chodzi nam o tego samego Boga.

Z perspektywy chrześcijańskiej potwierdza to m.in. Konstytucja Dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium”. To jeden z najważniejszych dokumentów Soboru Watykańskiego II, który ogłoszono w 1964 roku.

Czytamy w nim między innymi, że:

„plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny” (Lumen Gentium 16).

Wiemy więc na pewno, że nie tylko wierzymy w jednego Boga ale także, że muzułmanie będą zbawieni.

„Islamista” – specjalista w temacie islamu

Zainspirowana licznymi wiadomościami (pełnymi ciekawości, zdziwienia, a czasem oburzenia) postanowiłam więć zapytać o islam kogoś, kto dobrze się na nim zna. Stąd właśnie moja rozmowa z Anią.

Jeżeli szukacie rzetelnej wiedzy o islamie, bardzo polecam Wam bloga Ani i Karola Wilczyńskich Islamistablog.pl. A na dobry początek – zapraszam na nasz film!

_______________________

Jeżeli jesteście ciekawi kolejnych moich filmów, zapraszam do subskrybowania mojego kanału YouTube. Jeżeli  chcecie też, żeby nie ominął Was żaden filmik, kliknijcie grafikę dzwoneczka – obok „subskrybuj”.

Pomożecie mi ogromnie, dodając napisy do filmów. Pod wybranym filmem wystarczy kliknąć trzy kropki z prawej strony i wybrać „Dodaj tłumaczenie”. W imieniu moich głuchych i niedosłyszących widzów, bardzo Wam dziękuję!

Zobacz inne wpisy

2 komentarze

  • Reply Anastazja 10 kwietnia 2019 at 14:03

    Oby więcej takich rozmów!

  • Reply Frella 3 kwietnia 2019 at 09:13

    Zdecydowanie takich materiałów powinno być więcej.
    Wszędzie :)

  • Napisz coś od siebie